Profile image
By Digital Content Agency
Contributor profile | More stories
Story Views

Now:
Last Hour:
Last 24 Hours:
Total:

Dlaczego firmy powinny inwestować w pojemniki do segregacji odpadów

Monday, October 24, 2016 3:42
% of readers think this story is Fact. Add your two cents.

W polskiej konstytucji zawarto zapis, że odpowiedzialnością rządu jest ochrona środowiska zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (Ina Deimireva, DOING BUSINESS IN POLAND: SUSTAINABILITY, 2012). Pojęcie to odnosi się do takiego rozwoju, który umożliwia przemysłowi zaspokojenie jego aktualnych potrzeb bez odbierania przyszłym pokoleniom możliwości zaspokojenia ich potrzeb. W obliczu globalnego ocieplenia i wzmożonego nacisku ze strony rządów i opinii publicznej, firmy dostrzegają potrzebę zrównoważonego rozwoju. Działalność przyjazna środowisku jest nie tylko etycznym wyborem samych przedsiębiorstw – ma również długofalowy wymiar ekonomiczny. Poniżej wymieniono korzyści płynące z recyklingu i powody, dla których segregacja odpadów jest tak ważna, jak również sposoby na zachęcenie do sortowania odpadów w miejscu pracy.

Korzyści płynące z segregacji odpadów

Proekologiczna zasada 3R, którą firmy powinny uwzględnić w swojej działalności, głosi: redukuj, racjonalizuj, recyklinguj. Zawsze, kiedy to możliwe, należy redukować użycie bogactw naturalnych oraz odpadów produkowanych przez przedsiębiorstwo. Racjonalizacja oznacza zużycie zasobów do maksimum. Można to osiągnąć prostymi sposobami, takimi jak drukowanie obustronne na drukarkach firmowych, inwestowanie w trwałe pojemniki plastikowe wielokrotnego użytku itp. Firmy mogą też pójść krok dalej i sprzedawać złom. Recykling zasobów i materiałów pomaga przedsiębiorstwom ograniczyć koszty oraz poprawia ich reputację w oczach opinii publicznej. Większość rządów oferuje ulgi podatkowe dla firm, które angażują się w recykling   (Dina Spector, 10 MORE REASONS COMPANIES SHOULD CARE ABOUT SUSTAINABILITY, 2012).

Czym jest segregacja odpadów?

Gospodarka odpadami to jedno w największych wyzwań dla Polski w obecnym dziesięcioleciu. Ilość odpadów produkowanych przewyższa ilość odpadów zebranych. W celu usprawnienia gospodarki odpadami i spełnienia wymagań wynikających z regulacji UE, polski rząd będzie potrzebował konsultacji społecznych, współpracy z samorządami lokalnymi, ale przede wszystkim z sektorem biznesu. (Deloitte, Fortum & 4P Research mix, WASTE MANAGEMENT IN POLAND – CHALLENGES IN VIEW OF EU REQUIREMENTS AND LEGISLATIVE CHANGES; PUBLIC OPINION AND PROSPECTS, 2011). Podział śmieci na oddzielne grupy jest znany pod pojęciem segregacji odpadów. Segregacja przyczynia się do bardziej skutecznej zbiórki i utylizacji tego, co wyrzucamy.

Potrzeba segregacji odpadów

Większość odpadów produkowanych przez zakłady można recyklingować i ponownie użytkować. Przedmioty takie jak pojemniki magazynowe, papier i inne, nie muszą lądować na wysypisku, gdyż można je przetwarzać do ponownego wykorzystania. Segregacja ułatwia sorterom rozpoznanie, co należy spalić, a co można przeznaczyć do recyklingu. Pomoże to zwiększyć ilość odpadów podlegających recyklingowi. Segregacja obniża też koszt utylizacji odpadów. 

Jak zachęcić do segregacji w pracy

Firmy powinny zachęcać swoich pracowników do segregacji śmieci. Dobrym sposobem na to są kolorowe pojemniki do segregacji odpadów. Na przykład, czerwone pojemniki na odpady mokre, zielone na papier i tworzywa sztuczne, a żółte na szkło i inne materiały. Przedsiębiorstwa powinny używać kolorów w sposób konsekwentny, aby pracownicy nie mieli problemu z rozpoznaniem, którego kosza użyć bez względu na to, w której części firmy się znaleźli. Pojemniki powinny być umieszczone we wszystkich miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz na zewnątrz. Organizacje mogą zakupić pojemniki do segregacji, kontenery oraz inne elementy wyposażenia biura od AJ Produkty. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy.

 

We encourage you to Share our Reports, Analyses, Breaking News and Videos. Simply Click your Favorite Social Media Button and Share.

Report abuse

Comments

Your Comments
Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green

Top Stories
Recent Stories
 

Featured

 

Top Global

 

Top Alternative

 

Register

Newsletter

Email this story
Email this story

If you really want to ban this commenter, please write down the reason:

If you really want to disable all recommended stories, click on OK button. After that, you will be redirect to your options page.