Profile image
By Digital Content Agency
Contributor profile | More stories
Story Views

Now:
Last Hour:
Last 24 Hours:
Total:

Jak prawidłowo użytkować wózek paletowy

Friday, October 21, 2016 6:36
% of readers think this story is Fact. Add your two cents.

Wózki paletowe są powszechnie używane w wielu branżach przemysłu. Coraz więcej firm inwestuje w maszyny i urządzenia, aby usprawnić pracę i gospodarkę materiałową. Logistyka w firmie stanowi ogromne wyzwanie. W przeszłości, kierownicy magazynów zakupowali drogie maszyny lub wykonywali pracę osobiście, często własnoręcznie przenosząc ciężkie przedmioty. W dzisiejszych czasach, problem transportu w magazynie rozwiązują wózki paletoweSłużą one do podnoszenia i przewożenia towarów z miejsca na miejsce oraz układania ich w stos, najczęściej chodzi tu o towary zapaletowane. Przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej na co dzień spotykają się z koniecznością przewożenia ciężkich przedmiotów. Wykonywanie tych czynności bez użycia odpowiedniego sprzętu często prowadzi do wypadków w pracy. Aż jedna trzecia urazów powodowanych podnoszeniem ciężarów kończy się długoletnią rehabilitacją układu szkieletowo-mięśniowego i zwyrodnieniem kończyn (aec-business.com, THE IMPORTANCE OF CORRECT PALLET TRUCK USE, 2014). To między innymi dlatego wózki paletowe stały się tak powszechne na placach budowy. Poniżej prezentujemy istotne informacje, które przedsiębiorcy powinni wykorzystać jako bazę szkoleniową dla operatorów wózków paletowych.

Zakup wózka

Przed zakupem wózka paletowego, warto udać się na prezentację produktu, szczególnie w przypadku sprzętów używanych. Można w ten sposób sprawdzić, czy oferowany wózek jest w dobrym stanie. Kupujący powinni sprawdzić koła, uchwyty, widły i mechanizm podnoszący. Użytkowanie niesprawnego wózka może się skończyć urazem u operatora i osób postronnych. Niezwykle istotne jest, aby sprzęt był używany wyłącznie przez wykwalifikowany personel, to samo dotyczy prezentacji produktu rozważanego jako potencjalny zakup. Tylko doświadczeni użytkownicy będą w stanie ocenić produkt i zarekomendować jego nabycie.

 

Szkolenie

Wszyscy użytkownicy wózka paletowego powinni przejść stosowne szkolenie. Muszą się oni przede wszystkim nauczyć się prawidłowego manewrowania i poznać zasady bezpieczeństwa. Wózki zakupione na potrzeby firmy powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać restrykcyjne wymagania względem jakości.

Użytkowanie

Należy pamiętać, że wózki paletowe ręczne powinny być użytkowane tylko w pomieszczeniach i warunkach do tego przeznaczonych. Pracownicy, którzy nie są pewni jak użytkować wózek muszą bezwzględnie poprosić o przeszkolenie. Użytkowanie wózka bez szkolenia jest jest niezwykle ryzykowne. Dodatkowo, nie wolno przewozić towarów niezamocowanych lub nieprawidłowo załadowanych na widły. Operatorzy powinni zachować szczególną ostrożność podczas transportu ciężkich towarów – należy sprawdzić czy maksymalne obciążenie danego wózka nie zostało przekroczone. W przypadku przeładowania, wózek może okazać się niesterowny. Trzeba bezwzględnie dbać, aby równomiernie rozkładać przewożony towar na widłach wózka.

Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących sprzęt typu stertownik i wózek paletowy. Jedną z nich jest AJ Produkty. Więcej informacji o ofercie wózków można znaleźć na stronie internetowej tego dystrybutora.

We encourage you to Share our Reports, Analyses, Breaking News and Videos. Simply Click your Favorite Social Media Button and Share.

Report abuse

Comments

Your Comments
Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green

Top Stories
Recent Stories
 

Featured

Loading...

Top Global

Top Alternative

 

Register

Newsletter

Email this story
Email this story

If you really want to ban this commenter, please write down the reason:

If you really want to disable all recommended stories, click on OK button. After that, you will be redirect to your options page.